26 Şubat 2010 Cuma

janine berben..

janine berben, hollanda'lı bir keçe sanatçısı.. kullandığı malzeme olan keçe; benim gerçekten en sevdiğim malzemelerden bir tanesi..
keçe; o kadar güzel bir malzeme ki.. doğal, zararsız, hiçbir şeye zarar vermeyen bir malzeme.. biraz malzemeden bahsetmek istiyorum..
keçe, koyun, tavşan, lama gibi hayvanların yünleri ile tiftik keçisinin kıllarının su,sabun ve ısı yardımıyla oluşturulan alkali bir ortamda liflerinin birbiri arasına girmesi ile elde edilen atkısız ve çözgüsüz sıkıştırılmış tekstil örneğidir...

keçe sözcüğü etimolojik olarak araştırıldığında, ilk olarak batı türkleri ile oğuzlarlar arasında gelişmiş ve yayılmış.. keçe kelimesinin, geçme-geçmek (kaynaşıp birleşmek anlamında) kelimeleri arasındaki bir ilişkiden dolayı kullanılmaya başlanıldığı düşünülmektedir...

türkçe'de, keçe kelimesinden çok eski zamanlara ait olan ve aynı anlama gelen başka bir sözcük daha bulunmaktadır... bu Kidiz kelimesidir... çeşitli kaynaklara göre keçe karşılığı kullanılan ve en eski aynı zamanda da en yaygın bir türk kültür deyişi olan bu kelime çeşitli türk topluluklarında bazı farklı şekillerde kullanılarak eski çağlardan günümüze kadar ulaşmıştır..

sınırsız kullanım alanıyla keçe'yi gerçekten çok güzel işleyen bir çok sanatçı var.. ben janine'nin sergisinden parçalar koydum buraya.. açıkçası onun bu sergisindeki göndermesini sevdim.. çalışmasının ismi ''ECOLAT''.. ecolat'ın temel çıkışı; almanya'da aachen'in kuzeyinde bulunan "alte Tuchfabrik" (eski bir tekstil fabrikası ).. savaş yıllarının ağır yıkıntısı.. çok uzun zaman üretim vermiş bu fabrika şu an atıl, terkedilmiş durumda.. janine oranın durumunu görünce oldukça etkilenmiş.. yıpranmış tezgahların arkasındaki duvarların rutubeti.. o dokusu.. yüzeyde oluşan küf, mantar etkileri..
o fabrikayı tekrar canlandırma fikri.. yüzeyleri keçeyle oluşturarak bütün ruhları serbest bırakma isteği janine'ye bunları yaptırmış.. dokuları oluştururken seramik parçaları,ipler, küçük kumaş parçaları ve boncuklar kullanmış..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder